Yaşam Koçu Olmak İstiyorsanız Bu Yazı Size Göre

Yaşam koçu olmak isteyenler için bir yazı yazmak istedik. Yaşam koçu olmak çok havalı görünse de aslında çok ciddi bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle yaşam koçu olmadan önce mutlaka bu yazımızı okuyun.

Günümüzde artık yaşam koçluğu bilinen ve tanınan bir meslek haline gelmiştir. Artık herkes yaşam koçlarının ne iş yaptıklarını biliyor ve bu konulardan haberdar durumda. Hatta bir çok ünlünün birer yaşam koçu ile çalıştıklarını TV’lerden sıklıkla duymaya başladık. Bu meslek adına çok önemli ve güzel bir durum. Ayrıca mesleki yeterlilik kurumu da artık yaşam koçluğunu bir meslek olarak tanıdığı için mesleği icra edenler adına bu konuda ciddi anlamda avantajlı bir durum oluşmuştur.

Yaşam Koçu Olmak Sorumluluk Demektir

Bir çok yaşam koçu olaya popülarite ve para açısından bakarken şunu açıkça söylemek gerekir ki bu mesleğin sorumluluğu bilinenden çok daha fazladır. Psikoloji gibi klinik bilimlerdeki tıbbi sorumlulukla yarışacak hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni işleyişindeki benzerlik nedeniyle benzer süreçler koçluk çalışmalarında da yaşanmaktadır. Bu nedenle danışanla olan ilişkilerde mutlaka sorumlu davranmak ve koçluk etik ve ilkelerine sıkı sıkıya bağlanmak gerekir.

Aksi bir durumda istenmeyen sonuçların oluşması inanın içten bile değildir. Herhangi bir yanlışta alacağınız tepkiler inanın bu mesleği yaptınıza sizi pişman edebilir seviyede olacaktır. Bu nedenle bu işi yaparken gizliliğe ve işin disiplinine çok uygun bir şekilde hareket edin. Danışanlarınızın bilgi ve verilerini iyi koruyun. Başınızı beladan korumanın en kolay yolu inanın bu konuda hassas olmaktır. Krizleri kriz başlamadan çözmenizi öneririm.

Yaşam Koçluğundan Para Kazanmak

Yaşam koçlarının çok para kazandığı gibi bir algı olduğunu gözlemliyorum. Her meslekte olduğu gibi bir işten çok kazanan ya da az kazanan meslektaşlarınız olabilir. Benim şahsi önerim bu işi para için yapmadığınız sürece başarılı olma ihtimaliniz daha çok olacaktır. Başarılı olmanın en kolay yolu kendi yolunuzu çizip çok çalışmaktır. Evet anahtar kelime çok çalışmak. Bu çalışmalarında dengeli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Çalışmalarınızı okumak, eğitim almak, network yapmak ve düşünmek üzerine paylaştırın. Evet yanlış duymasınız; düşünmek.

Düşünmeden İş Yapmak

Kusura bakmayın hepimiz yeteri kadar düşünmüyoruz. Bu konuda iyi değiliz açıkcası. Ezbere yaşamaya alışmışız. herhangi bir strateji konusunda düşünmeden ilerlemek gibi bir huyumuz var. Düşünmeye başlayınca bir işten vazgeçmekten korkuyoruz. Bununla birlikte açıkça söylemek gerekirse bir işten kendi kararlarınızla vazgeçmek emin olun sistemin sizi dışarı atmasındansa çok daha etkili ve maliyetsiz olacaktır. Bedel ödemek bazen iyidir, tetikte tutar ama sistemi iş yapamaz hale getirmesi anlamlı olmayacaktır. Yaşam koçluğu süreçlerini düzgün bir şekilde planlayın.

Yaşam Koçluğu Süreçlerini Planlama

Planlama her disiplin için çok kıymetlidir. Yönetim biliminin temeli planlamadır. İyi bir yönetim sergilemek için planlamaya ihtiyacınız var. Planlama başlı başına bir yönetim fonksiyonudur. Aynı şekilde yaşam koçluğu yaparken en çok ihtiyacınız olacak şey de bu süreci yönetmektir. İyi bir yönetim içinse planlamaya ihtiyacınız var. hatta iyi bir plana ihtiyacınız var. Yaşam koçluğu süreçlerini ilk andan itibaren iyi planlayın. Tanışma aşamasından, sözleşme aşamasına ve hatta yaşam koçluğu ilişkisinin profesyonel şekilde sonlandırılması sürecini bile planlamanız gerekir. Danışanınıza mutlaka bu planları anlatın. Büyük resmi mutlaka gösterin. Sürecin devamında geri bildirimlerle planlamanın nasıl gittiğini onlara gösterin. Gerekirse kilometre taşlarını belirleyip bu ilerleme aşamalarını karşılıklı paylaşıp değerlendirin.

Başarılı bir yaşam koçu olmanın teknik bir konu olduğunu unutmamanızı isterim. Açıkcası bu sürece iyi hazırlanmalısınız. Tabidir ki zamanla tecrübe kazanacak ve her şeyiniz en ince ayrıntısına kadar hazır olacaktır. Ama bu süreci iyi geçirmek için öncesinden iyi bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Yaşam Koçu Olmak İçin İyi Bir Eğitim Alın.

Bu kapsamda iyi bir eğitim almanızı öneriyor ve bu konuda hazırladığımız yaşam koçluğu eğitimini incelemenizi öneriyorum.

İyi Çalışmalar Diliyorum…

 

 

Yorum yapın