Yaşam Koçu Olmak İçin Gerekenleri Yaptınız Mı?

Yaşam koçu olmak için neler gerekiyor diye merak eden birçok kişi için kolları sıvadık. Siz de yaşam koçu olma yolunda gerekli adımları atıp atmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Hemen başlayalım!

Yaşam koçluğuna adım atmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu kontrol listesini aşağıya sıraladık. Tabi ki yapılacaklar bunlarla sınırlı değil. Yine de yaşam koçluğu mesleğine en sağlam adımı atmak için yapmamız gereken şeyler var. Bunları aşağıda listeledik.

Yaşam Koçu Olmak İçin Neler Yapmalıyım?

Yaşamak dünyada var olan en istisnai şey. İnsanların çoğu ise sadece varlar, hepsi bu!

George Orwell

  1. Eğitim Alın: Yaşam koçluğuna adım atmak için eğitimler kritik bir öneme sahip. Eğitimler sayesinde yaşam koçluğuna çeşitli bilgileri, yetenekleri ve deneyimleri edinerek başlayabiliyoruz. Neticede yaşam koçluğu kendisine özgü yaklaşımlar içeriyor. Yaşam koçluğunun kendisine özgü bir ilerleyişi var. Yaşam koçluğuna özgü çeşitli araçlar var. Bu işin felsefesi ve çokça uygulaması var. Dolayısıyla bu meslekte sürdürülebilir başarıyı elde edebilmek için iyi tasarlanmış ve yapılandırılmış bir yaşam koçluğu eğitimine ihtiyaç var. Sadece yaşam koçluğu eğitimi de değil, bu süreçte işinize yarayacak olan yetenekleri daha ustaca uygulayabilmek için başka konularda da eğitimler almanız önemlidir. Örneğin zaman yönetimi, beden dili gibi konularda eğitimler alarak becerilerinizi daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu konuda sizler için hazırladığımız profesyonel eğitimlerimize katılabilirsiniz.
  2. Kitaplar Okuyun: Kitap okumalısınız diye yazınca keşke herkes kitaplara sarılsa 🙂 Tabi ki okumanız gerekiyor, bunu yazacağız ama sadece bu kadarla yetinmeyeceğiz. Artık teknoloji çağındayız. Kitap denince aklımıza sadece kağıtlara basılmış yazılar gelmemeli. Günümüzde elektronik kitaplar da mevcut, sesli kitaplar da mevcut. Sonuçta kitapları elimizde tutmaktan ziyade onların içinde olanlardan faydalanmamız önemli. Okuma faaliyeti yoruyorsa sesli kitaplardan faydalanın. Kitapları taşımak zor geliyorsa elektronik kitaplarınızı tercih edin. Seçeneğimiz oldukça çok 🙂

    Yaşam Koçu Olma Yolunda Başka Neler Yapmak Gerekiyor?

  3. Çevrenizdekilere Yaşam Koçluğu Desteği Verin: Hayatın kendisi de çok öğretici değil mi… Öyle tabi. Zaten birçok kişi çevresindeki insanlara yardımcı olabildiğini fark edince yaşam koçluğuna adım atma konusunda cesaret topluyor. Bu mesleğe profesyonel bir adım atmak gerektiğinde de eğitim alıyorlar. Yaşam koçluğu eğitimlerinden sonra da çevrenizdeki insanlara destek olmaya devam edebilirsiniz. Bu çok geliştirici bir pratiktir. Eğitim öncesinde belki henüz bilmediğiniz koçluk becerilerini de böylece uygulamaya geçirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için koçluk merkezinizi açmadan önce bir süre kendinizi böylece geliştirmiş olursunuz.
  4. Ulaşılabilir Olun: Bu konu yaşam koçu olmadan önce de önemlidir, yaşam koçluğuna profesyonel bir adım attığınızda da. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz geliştirin, mesleğinizde ne kadar ilerlemiş olursanız olun gerçekten hak ettiğiniz noktaya gelebilmeniz için ulaşılabilir olmanız gerekiyor. Sizin sunacağınız destekten faydalanmak isteyecek olan insanlar size ulaşabilmelidir. Bunun için gerek sosyal medyayı gerekse de yazılı kanalları kullanabilirsiniz. Günümüzde yüksek dijitalleşmenin sonucu olarak yeni medya kanallarında var olmak çok avantajlı olacaktır. Belki bir web sayfası, belki ilgili haber sitelerinde haberler yayınlayarak sunduğunuz hizmeti birçok insana ulaştırabilirsiniz. Bu adımı atmanız mesleki gelişiminiz için de çok önemlidir.
  5. Gelişime Açın Olun: Yaşam kesikli değildir, süreklidir. Daha net ifade etmek gerekirse söyle açıklayabiliriz; birkaç gün öleyim ondan sonra yaşamaya devam ederim demek mümkün değildir. İşte bu yüzden yaşamımız istediğimiz şekilde olsun ya da olmasın zaman ilerleyecektir. Hangi gelişmeleri yaşarsak yaşayalım, yapılması gereken sürekli gelişmeye açık olmaktır. Tüm karşılaşılan durumları lehimize çevirecek olan yaklaşımlar aslında gelişime açık olmaktan geçiyor. Geri bildirimler almak, geri bildirimler vermek ve tüm bunların gerçekleşmesine uygun bir atmosfer oluşturmak yapılması gerekenler arasında.

Evet. Genel hatlarıyla önem arz eden ve yaşam koçu olacak kişilerin kontrol listesinde bulunması gerekenlerin bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Yaşam koçluğu konusunda daha fazla bilgi edinmek için diğer makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın