Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

“Yaşam koçu nasıl olunur” sorununa yanıt verebilmemiz için öncelikle yaşam koçunun ne iş yaptığını bilmekte fayda var. Yaşam koçu temelde size hayatınızda neler yapacağınızı söyleyen kişi değildir. Yaşam koçu kişinin yönü değil doğrultusuyla ilgilenen kişidir. Faydalı bir yaşam koçu, danışana doğru soruları sorarak ne yapması gerektiğini bulmasını sağlar. Yaşam koçu kişilerin potansiyelleriyle ilgilenir. Atıl kalan potansiyeli açığa çıkarmaya yardımcı olan yaşam koçu, sürekli ertelenen ya da sümen altı edilen çeşitli yaşam sorunları ve konularında danışanı harekete geçiren katalizör görevi gören bir rol üstlenir.

Hedeflere ve hayallere ulaşabilmek için eyleme geçmeyi sağlayan yaşam koçu, size daima enerji verecektir. Temelde yaşam koçlarını hayatlarında zaten belirli alanlarda başarıya ulaşmış kişiler tercih etmektedir. Örneğin; tüm dünyaya ün salan sanatçıların, siyasi kişilerin, sporcuların, iş adamlarının hatta CEO’ların birer yaşam koçu bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise bu insanların bilişsel olarak başarı konusunda yüksek farkındalığa sahip olmalarıdır. Bilinç düzeyi ve kariyer ilerledikçe dış bir desteğin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Yaşam koçu dediğimiz kişi aslında temelde hepimizin çevresinde bulunmaktadır. Bu kişiler çoğu zamn en yakınımızdaki yardım aldığımız kişiler de olabilmektedir. Bu kişiler bazen aile bireylerinden ya da arkadaşlardan biri olabileceği gibi bazen de profesyonel eğitim almış kişiler olabilir. Sayıları her geçen gün artmakla birlikte, günümüzde eğitimini alarak onaylı sertifikalara sahip çok az sayıda yaşam koçu bulunmaktadır. Bu sayılar yaşam koçu talebi yanında az kalmaktadır. Bu nedenle halen yaşam koçu olmayı düşünen kişiler için hala önemli fırsatlar kolayca bulunmaktadır.

Eğitimli Yaşam Koçu Olmak

Yaşam koçluğu temelde tecrübeli kişileri yapabildiği bir meslek olarak görülmekteyken öncesinde eğitim almaya gerek kalmadan yapabileceğiniz bir iş olarak görülmekteydi. Ancak günümüzde koçluk disiplini de çok yol katetti. Günümüzde bu sektörde yer edinmek gerçekten kolay değildir. Her meslek türünde olduğu gibi yaşam koçluğu mesleğinde de günlük hayatta ortaya çıkan yeni problemlerin üstesinden gelebilecek koçlar tercih edilmektedir. Bu anlamda kendini geliştiren yeni yaşam koçları ve güncel yaşam koçluğu hizmeti verenler daha kolay danışan bulmaktadırlar. Günümüzde tercih edilmenin başlıca yolu tabiki öncelikle profesyonel eğitim alan ve sertifikalı yaşam koçu olmaktır.

Yaşam Koçluğunda Eğitim Hayatınız Bitmez

Şunu kesinlikle söylemek isteriz ki sadece yaşam koçluğu eğitimi alarak yaşam koçu olmak mümkün değil. Yaşam koçluğu eğitimi almak bu yolda sadece bir başlangıç. Yaşam koçluğu eğitimleriyle bu disiplinde kendinize bir yol haritası hazırlamış oluyorsunuz. Bu yol haritası içerisinde en önemli aşamlardan biri de akademik olarak kendinizi geliştirmeniz. Bunun en kolay yollarından biri akademik programlara katılmak, bu bir lisans ya da önlisans programı olabilir. Ötesinde bir yüksek lisans programı ya da doktora çalışması da olabilir. Üniversite okumak şart olmasa da üniversite mezunu kişilerle çalışırken daha rahat etmek adına bir akademik çalışmanın size katkı sağlayacağı inancındayız. Eğer örgün bir eğitim imkanınız yoksa mutlaka açık lise ve açıköğretim fakültelerinde şansınızı denemelisiniz. Günümüzde açıköğretim fakülteleri kendilerini bu konuda gerçekten ilerlettiler.

NLP Teknikleriyle Koçlukta Fark Yaratmak Mümkün

Elbette ki bir yaşam koçunun en güçlü olması gereken becerisi iletişim becerisidir. İletişim becerisi güçlü olmayan bir yaşam koçu, kendisini iyi ifade edemeyeceği gibi koçluk yapmakta da oldukça zorlanacaktır. Bu nedenle yaşam koçu olmak isteyen bireyler iletişimi konusunda mutlaka kendilerini geliştirmelidirler. Yaşam koçu danışanlarıyla iletişim kurarken bir çok teknik kullanır. Bu teknikler arasında en faydalı olanlarından biri de NLP teknikleriyle iletişim yöntemleridir. NLP teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen iletişim içsel sorunları çözme noktasında çok daha başarılı sonuçlar elde edebilmektedirler.

Yaşam Koçu Olmada Sertifika

Yaşam koçu olmak için dünyanın en iyi sertifikasına sahip olsanız bile danışanlarınıza faydanız olmuyorsa bir anlamı yoktur. Önemli olan yaşam koçu olmak değil başarılı bir yaşam koçu olmaktır. Bunun için de kapsamlı bir programla kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte sertifikalar sizin için önemli birer pazarlama aracı olabilir. Çünkü danışanlar sizin bu alanda yaptığınız çalışmaları görmek isterler. Bu nedenle sertifika sizi yaşam koçu yapmasa da size önemli bir katkı sağlar. Tabiki rekabetin artması nedeniyle günümüzde yaşam koçluğu mesleğini icra etmek isteyen kişilerin alacağı sertifikalar artık önemli bir gereklilik haline gelmiştir. Yaşam koçu nasıl olunur diye bir araştırma yaptığınızda Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşun eğitim ve sertifika verdiğini göreceksiniz. Günümüzde eğitim ve sertifika ücretleri 1000 TL’den 20 bin TL’ye kadar değişmektedir. Bazı kurumlardan alacağınız yaşam koçu sertifikası yurt dışında da geçerliliğe sahiptir.

Siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız Yaşam Koçluğu Eğitimi sayfamıza göz atmanızı öneririz.

 

Yorum yapın