Yaşam Koçluğu Sürecinde Uyum

Koçluk Sürecinde Uyum

Dünyaya gelen her insan, ruhunda büyük bir potansiyel taşıyarak gelir. Herkesin farklı yetkinlikleri ve özellikleri bulunur. Yetkinlikleri ve sahip olunan özellikleri geliştirmek, ileriye taşımak konusunda bazen bu konuda uzmanlığı olan koçlardan ve özellikle yaşam koçlarından destek almak gerekebilir.

Koçların Yetkinlikleri

Bu noktada kişiye koçluk veren koçun yetkinlikleri özellikle sorgulanmalıdır. Kişinin almak istediği hizmet ile ilgili olarak yeterli donanıma sahip olup olmadığı konusunda detaylı bilgi alınmalıdır. Danışan kişisel olarak çözümleyemeyeceğini sandığı noktalarda gelişim ile ilgili koçun desteğine ihtiyaç duyar.

Koçluk Süreci

Burada danışılan koçun amacı, koçluk alacak bireyin farkındalığını arttırmak, kendilerine yetmelerini sağlamak, kişinin eksiklerinin tespit edilerek geliştirmek amacıyla konu üzerinde çalışmalarını sağlamak, danışan kişinin kendisini tam olarak tanımalarını sağlamak, hedeflerini netleştirmek konusunda uzman kişi danışana profesyonel koçluk yardımı sağlar.

Kişilerin kendilerini geliştirme arzusu hayat boyu devam eden bir süreçtir. Süreç içerisinde kişi konu hakkında profesyonel kişiden yukarıda belirtilen koçluk aldığında sahip olduğu yeteneklerini, becerilerini, farklılıklarını tespit eder. Koçlar bu noktada danışana sahip oldukları tüm bilgi birikimi çerçevesinde yardımcı olur.

Uygulanan Koçluk Seanslarının Amacı

Bu noktada çeşitli koçluk seansları tertiplenir. Kişinin ihtiyacı çerçevesinde bu uygulanan koçluk seansları ile sonuç olarak ciddi anlamda yararlı gelişmeler sağlanır.

Bu süreç içerisinde uygulanan bu çalışmalar danışanın işlevselliklerini arttırmalarına büyük katkı sağlar. Koçlar tarafından uygulanan teknikler sonucunda hızlıca çözüme ulaşılabilinir. Önemli olan konu hakkında doğru yaşam koçu ile buluşmak ve uygulayacağı tekniklerdir.

Profesyonel koçlardan alınan destek, danışan kişinin hayatında büyük farkındalık yaratsa da, danışan uygulanan teknikleri kendi kendine sabote eder ise inanın pozitif sonuçlar alınamaz.

Yaşam Koçluğu Sürecinde Uyum

Bu noktada danışan ve koçun bir ekip gibi hareket etmesi gerekmektedir. Önemli olan herhangi bir pes etme, cayma, sabote etme durumu olduğunda koçun uyguladığı terapileri değiştirmesi gerekebilir. Görülüyor ki uygulanan her yöntem kişisel bazdadır, danışan kişiye göre şekil alır.

Bu süreçte üzerinde ısrar ile durulması gereken nokta tam ve bütün olarak gelişime, değişime inanmaktır. Zaten bu şekilde düşünülmüyor olsa kişi kendisine yardımcı olacak bir uzman arayışı içerisine de girmez.

Kenan Çağatay

Yorum yapın