Yaşam Koçluğu Sertifika

Yaşam koçluğu sertifika konusu bize yaşam koçluğu konusunda en çok sorulardan bir tanesidir. Özellikle yaşam koçu olmak istiyorum diyen herkes öncelikle bu sertifika konusuna odaklanmaktadır. Bugün sizlerle bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Öncelikle herhangi bir şekilde yaşam koçluğu yapmak için sertifikadan çok daha önemli konuların olduğunu söylememiz gerekir. Bize kalırsa yaşam koçluğu sürecinde sertifika sürecin çok da içinde değil. Belki sadece pazarlama açısından ele alınabilir. Sertifika konusuna bizler araç ehliyeti minvalinde bakıyoruz. Arabayı kullanmayı öğrenmek ile ehliyet almak farklı şeylerdir. Arabayı ehliyet sürmez ama arabayı sürmek için ehliyetin varlığı önemlidir.

Tüm bu nedenlerle öncelikle arabayı sürme konusu öncelikli olarak ele alınmalı yani yaşam koçluğu ile ilgili konu ve dersler iyice öğrenilmelidir.

Yaşam Koçluğu Sertifika Çeşitleri

Yaşam koçluğu’nun aslında bir kaç çeşidi olabilmektedir. Bunlardan en geneli yaşam koçluğu’nun tamamını içeren sertifikasyondur. Kişi direkt Yaşam koçu sertifikası alır. Bu eğitimde spesifik konular anlatılmaz (yaşam koçluğu konularını incelemek için tıklayınız) koçlukla ilgili önemli temel ve detaylı konular ele alınır. Bu eğitimin sonunda bir sertifikasyon gerçekleştirilir.

Bu eğitimin üstüne alınan sağlıklı beslenme dersleri ile Sağlıklı yaşam koçluğu sertifikası alınabilmektedir. Yine aile ve kişiler arası iletişim dersleri ile ilişki koçluğu ya da aile ve yaşam koçluğu sertifika programı gibi çeşitli alanlarda da koçluk sertifikaları alınabilmektedir. Bu alanda bir çalışma yapmak isteyen bir kişi mutlaka önce temel yaşam koçluğu eğitimini almalı ve bu alanda bir süre çalışma yapmalıdır.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Yaşam Koçluğu Sertifikası İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden alınabilmektedir. Bununla birlikte yaşam koçluğu sertifikasını Bursa, Antalya, Adana, Mersin gibi illerde de bir çok kurs tarafından verilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile online yaşam koçluğu eğitimleri verilmekte ve bu eğitim ve sertifikaları online eğitimler ile de alabilmektesiniz. Bu açıdan Türkiye’nin her yerinden yaşam koçu sertifikası almanız da mümkün olmaktadır. Bu sertifikaların geçerliliğin diğer sertifikalardan farkı da yoktur. Hatta online yaşam koçluğu eğitimlerinin sürekli izleme imkanı ve tekrar avantajıyla günümüzde etkili birer yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde Harvard, MIT gibi üniversiteler bile bu tarz eğitimlerini artık online olarak dünyanın her yerindeki öğrencilerine ulaştırabilmektedir. Yaşam koçluğu sertifikalı eğitimlere ulaşmak için yandaki formu doldurarak eğitim uzmanımızdan telefonla detaylı bilgi de alabilirsiniz. Bu dönemde ülkemizde Yaşam Koçluğu Sertifikası Veren Üniversiteler de olduğunu görüyoruz. Bu üniversitelerin yaptığı eğitimlerin bir çoğunda koçluk alanında uluslararası üyelikleri olmadığı için uzun vadeli işinize yarayacak bir sertifika almanız mümkün olmayabilir. Buna ayrıca dikkat etmenizi öneririz.

Yaşam Koçu Sertifikası Nasıl Olur?

Yaşam koçluğu sertifikası üzerinde alınan eğitimin adı net bir şekilde yazmalıdır. Ayrıca katılımcıların isimleri, sertifika numaraları ve sertifika üzerinde mutlaka hologram bulunmalıdır. Ayrıca varsa eğer mutlaka uluslararası üyeliklerin ve akreditasyonların kaşe mühürleri de yer almalıdır. Sahte belgenin üretilmesinin engellenmesi için sertifikaların üzerinde soğuk mühür olmasını biz kurum olarak çok önemsiyoruz.

Yaşam Koçu Sertifika Programları Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerelenler

Koçluk eğitimi veren firmanın tecrübesi ve yaşı

Yaşam koçu sertifika programları araştırırken öncelikli olarak eğitimi veren kurumun bilinilirliği ve tanılırlığına çok dikkat ediniz. Günümüzde o kadar çok eğitmen ve firma kuruluyor ki bunların bir çoğunun ömrü 2 sene içerisinde sona eriyor. Köklü firmalarla iletişim kurduğunuzda yıllar sonra bile o firmalardan içerik desteği alabilirsiniz. Biz liderlik okulu olarak 2010 yılında eğitim alıp sertifikasını kaybeden ya da eğitimini yenilemek isteyen bir çok kişi tanıyoruz. Aradığınızda karşınızda açık bir kurum bulmak inanın çok kıymetli.

Uluslararası Koçluk Sertifikası

Firmanın uluslararası üyeliklerinin olup olmadığını inceleyin. Bu üyeliklerin varsa akreditasyon linklerini isteyiniz. Akreditasyon ve üyeliklerin linkleri genelde kurumların sayfalarında yer almaktadır. Bu linkler sizi üyeliğin bulunduğu sitenin sayfasına götürmektedir. Sertifikayı uluslarası yapan özellikle yabancı dili ve bu üyeliklerdir.

Eğitmenlerin Uluslararası Üyelikleri

Eğitmenlerin özgeçmişleri her bir eğitim için önemli olmakla birlikte koçluk eğitimlerinde eğitmenlerinde bireysel olarak uluslararası koçluk organizasyonlarına üye olması gerektirmek

Koçluk Eğitiminin İçeriği ve Yaşam Koçluğu Sertifika

Koçluk sertifikası alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de alacağınız eğitimin detaylı içeriğidir. Detaylı bir şekilde hazırlanmış bir eğitimi tercih etmenizi öneririz. Laf kalabalığının yapıldığı ve az konu içeren eğitimlerden uzak durunuz. Şöyleki bizim hazırladığımız yaşam koçluğu eğitimimiz içerisinde 110 tane başlık bulunmakta. Bu eğitimler yaklaşık 500’e yakın yabancı kaynak kullanarak titizlikle incelendi ve hazırlandı. Bunun yanında 10-20 başlıklı bir yaşam koçluğu eğitimi olamayacağını da size ifade etmek isteriz.

Yaşam Koçu Olmak İstiyorsanız… Eğitimimizi İnceleyin!

Eğer Yaşam Koçu olmak istiyorsanız aşağıdaki linkten Yaşam koçluğu eğitimimizi inceleyebilir ve hemen başvurup eğitime başlayabilirsiniz. Ayrıca bilgi formunu doldurabilirsiniz eğitim uzmanımız konu ile ilgili bilgi vermek için arayacaktır.

Yaşam Koçluğu Eğitimini İncelemek İçin Tıklayınız

Yorum yapın