Yaşam Koçluğu Nedir? Hemen Öğrenin!

Yaşam koçluğu nedir merak ediyorsanız kesinlikle incelemelisiniz. Okumadan yaşam koçluğunu biliyorum demeyin. Kapsamlı ve güvenilir bilgiler burada!

Yaşam Koçluğu Tanımı

Önce zamanı olmayanlar için doğrudan tanımları paylaşalım;

Yaşam koçluğu, profesyonel koçlar ve danışanların birlikte dahil oldukları profesyonel bir destek sürecidir.

Yaşam koçluğu; istenmeyen alışkanlıklardan kurtulma ya da yeni alışkanlıklar edinme, karar verme mekanizmasının geliştirilmesi, motivasyonu arttırma, kişisel gelişimi sağlama, hedeflerin belirlenmesi ve hedeflere yönelinmesi ve yaşamda yaşanan değişimlere ayak uydurulması gibi birçok konuda danışanlara sağlanan profesyonel hizmettir.

Yaşam koçluğu; koçluk ve gizlilik sözleşmeleriyle resmi olarak başlayan, koç ve danışanın işbirliğine dayanan gelişim sürecidir.

Evet, yaşam koçluğunun ne olduğunu özetler nitelikte tanımları paylaşmış olduk. Peki, yaşam koçluğu bu kadarla sınırlı bir kavram mı? Yaşamın içinde onca konu varken yaşam koçluğunu bu kadar kısa açıklamak yeterli olmayabilir. Öyleyse devam etmek isteyenlerle daha derine inebiliriz.

Yaşam Koçluğu Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Bu sorunun cevabı evet. Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Örneğin insanların yaşamlarında gerçekleşen olumlu veya olumsuz gelişmelere ayak uydurmaları noktasında nasıl işe yarıyor? Ya da çalışma ortamında düşük performans sergileyen birisi yaşam koçundan destek aldığında nasıl daha iyi performans sergileyebiliyor? Şimdi bunu açıklayalım.

Daha önce de belirttiğimiz gibi yaşam koçluğu mesleği profesyonel bir meslektir. Kendisine özgü koçluk araçları vardır, kendisine özgü koçluk yaklaşımları söz konusudur ve koç ve danışanın işbirliğine dayanır. Tüm bunların sağlandığı bir koçluk süreci de bahsettiğimiz faydaları danışana sağlayacaktır.

Gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda ikna olmamış olanlar için biraz da yaşam koçluğunun gelişimden bahsedebiliriz;

Koçluk, bugün ulaştığı şöhretin temellerini iş dünyasındaki başarılarının üzerine kurmuştur. Özellikle karlılıklarını arttırma konusunda geleneksel yöntemlerin işe yaramadığı ve rekabet ortamına adaptasyonun zorlaştığı dönemlerde adeta bir kurtarıcı rolü üstlenmiştir. Başta koçluğa dair çok fazla bilgi sahibi olmayan firmalar koçluk uygulamalarının başarısını ilerleyen süreçlerde karlılıklarının artışıyla birlikte açık bir şekilde görmüşlerdir. Tabi, iş dünyasında konu olan para olduğu için paranın aktığı koçluk hizmetini sorgulamışlar ve ölçmüşlerdir. Dolayısıyla çeşitli araştırmalar yapıp raporlar oluşturmuşlar, dolayısıyla da koçluğun işe yaradığını kanıtlamışlardır. Örneğin DELL firması tüm dünyadan yüzlerce üst düzey yöneticilerine koçluk hizmeti sağlamıştır.

Tüm bu başarılı gelişmelerin sonucunda da koçluğun yalnızca iş dünyasıyla sınırlı kalması beklenemezdi. Koçluk, iş dünyasının dışında da gelişimine başladı. İş dünyasında üst düzey yöneticilere sunulan bu profesyonel hizmetler bugün herkesin ulaşmasının mümkün olduğu bir noktaya kadar büyümüştür, büyümeye devam etmektedir.

Yaşam Koçu Olmak İsteyenlere Neler Önerirsiniz?

Yaşam koçluğu nedir sorusunu cevaba ulaştırdık, koçluğun gerçekten işe yaradığını da biliyoruz. Peki, yaşam koçu olmak isteyenler neler yapmalılar? Neleri önemsemeliler? Bu süreçte onları neler bekliyor? Şimdi bunları da cevaplayalım.

Öncelikle yaşam koçu olmak için koçluğa ilişkin temel disiplinleri edinmek gerekiyor. Bunlar koçlukla ilgili yaklaşımları, koçluk etiğini, koçluk araçlarını kullanabilmeyi ve çeşitli alanlarda bilgi, beceri ve deneyimlere sahip olup onları kullanabilmeyi gerektiriyor. Bunun da en etkin yolu tabi ki eğitimlerden geçiyor. Hepimiz koçluk eğitimi aldık ve gerçekten uygulama anlamında bazı yönlerden gelişmiş olsak da mesleği kapsamlıca öğrenmek oldukça büyük farklar yaratıyor.

Eğitim denince akla sadece teorik bilgiler gelmemeli, uygulamaya dönük derslerin de varlığı önemli. Teori de önemli uygulamalar da. Aslında şöyle güzel bir söz vardır; en pratik bilgi teoridir diye. Doğru söylemişler. İşte biz de bu bilgilere sahip olmak ve onları iyi tatbik edebilmek için eğitim almalıyız. Siz de yaşam koçluğu eğitimi almak istiyorsanız önerimiz: Yaşam Koçluğu Eğitimi

Bununla beraber okumalar yapmak da çok önemli. Yaşamdaki değişimlere ayak uydurmak için ilgilendiğiniz ve asıl faaliyet konunuz olacak olan yaşam konularında dergileri, makaleleri, kitapları takip etmeniz önem arz ediyor. Böylece çağın gerisinde kalma riskini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan bazı toplumlarda eve iş getirmek diye bir söylem var mıydı, vardıysa da ne ölçüde vardı? Eve bilgisayar getirmek bile yoktu. Hele ki akıllı saatleri şarj etmek hiç yoktu. Dolayısıyla gelişen dünyada insanların destek almak istediği konular da değişiyor. Kitaplar, dergiler, makaleler de bizleri besleyen kaynaklardan bazıları.

Siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız: Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam koçu olmak için yapılması gerekenler konusunda daha çok bilgi istiyorsanız: Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Yorum yapın