Yaşam Koçluğu Eğitimi Veren Üniversiteler

Kişisel gelişim, son yıllarda daha fazla insanın ilgisini çeker oldu. Artık insanlar mevcut halleri ile yetinmek yerine kendilerini birçok alanda geliştirmenin yollarını ve yöntemlerini arıyor. Bugün sizlerle Yaşam Koçluğu Eğitimi Veren Üniversiteler hakkında yazdığımız yazıları paylaşacağız. Okumadıysanız profesyonel koçluk ile ilgili yazdığımız yazıyı mutlaka okumalısınız.

Daha mutlu, daha huzurlu, daha başarılı, daha zengin, daha etkili, daha yaratıcı vs. olmak isteyen insanlar yavaş yavaş değişimin yolunun çevresel faktörlerden çok içsel gelişime bağlı olduğunu farkına varıyor. Günümüzde artık bu anlamda farkındalığın oluşması, hedefe yönelik kişisel gelişim yöntemlerinin de popülerliğini artırıyor. Yaşam koçluğu da kişisel anlamda hayatlarını dönüştürmek isteyen birçok insanın destek aldığı bir meslek haline geldi.

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Yaşam koçları temelde birlikte çalıştıkları danışanlarına direkt müdahale etmeden, onların içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmaya çalışır.

Aslında yaşam koçluğu mantığı şu şekilde özetlenebilir: Kendi potansiyelini bulan, yeteneklerini keşfeden ve geliştiren kişi hedeflerine ve hayallerine de zaten kolayca ulaşabilecektir. Dolayısıyla kişiyi hedeflerine ulaştıracak olan şey, onun içindeki gücü bulmak ve saklandığı yerden çekip çıkarmaktır. Tabii ki kâğıt üzerinde yazdığı gibi bir insanın kendi içindeki potansiyeli çıkarması ve bu potansiyeli büyütmesi o kadar kolay değildir. İşte bu yüzden de insanlar bir yaşam koçunun desteğini almaktadır.

Yaşam koçluğu yapmak isteyen kişilerin bazı temel bilgi ve yeteneklere sahip olması, yaşam koçluğunda kullanılan metotlarda uzmanlaşmayı gerektiriyor. Bu da iyi bir yaşam koçluğu eğitimi ile mümkün olmakta.

Arzın olduğu yerde talep de vardır. Her geçen gün daha fazla insanın yaşam koçluğu hizmetinden yararlanması, insanların meslek olarak yaşam koçluğuna yönelmesine yol açtı. Bu durum da yaşam koçluğu eğitimlerinin yaygınlaşmasına neden oldu. Bugün yaşam koçluğu eğitimi birçok özel eğitim akademisi veya kurslar aracılığı ile alınabileceği gibi; üniversitelerde de sertifikalı eğitim programları veriliyor.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Veren Üniversiteler

Yaşam koçluğu, profesyonel koçluk, eğitim koçluğu gibi eğitimleri veren üniversite sayısında da her geçen gün artışa neden oluyor. Bugün hâlihazırda çeşitli koçluk eğitim programları üniversitelerin yaşam boyu eğitim merkezleri tarafından hazırlanıyor.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Veren Üniversiteler; Marmara Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Hitit Üniversitesi gibi kurumlar yer alıyor.

Birçok özel eğitim kurumu da kursiyerlerine üniversite destekli sertifika programları sunuyor.

Alternatif çok, seçim zor

Yaşam koçluğunu meslek olarak seçmek isteyen kişilerin belki de en sıkıntılı süreci, doğru eğitim kurumunu tercih etmek sırasında yaşanıyor. Alternatif çok olunca, seçim de zorlaşıyor.

Hangi eğitim programı en iyisi? Hangi sertifikalara sahip olmak önemli? Her pahalı kurs kaliteli eğitim verir mi? Kişi bu tip sayısız sorular arasında gidip gelir.

Ama belki sorulması gereken en önemli soru şudur: Beni hedeflerime taşıyacak eğitimi hangi kurumdan alabilirim?

Hedefiniz donanımlı, işinde başarılı, becerikli, klasik ve modern tüm metotlara hâkim bir yaşam koçu olabilmekse eğer Liderlik Okulu size bulabileceğiniz en kapsamlı ve zengin içerikli koçluk eğitim programlarını sunar.

Amacınız yaşam koçluğu alanında profesyonelleşmekse eğer size uygun hem örgün hem de online (uzaktan) eğitim seçenekleri sunuyoruz. Uluslararası Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi kapsamında, yaşam koçluğu derslerinin yanı sıra NLP Dersleri, Temel Psikoloji Dersleri ve Bir Meslek Olarak Koçluk

Dersleri de alacaksınız. Tüm bu eğitimler sonunda ayrı ayrı uluslararası sertifikaların da sahibi olacaksınız. Uluslararası koçluk eğitimi veren kurumların buluştuğu Association for Coaching (AC) üyesi olan Liderlik Okulu’ndan alacağınız tüm sertifikalarınız Certificational tarafından onaylıdır.

Profesyonel Koçluk Eğitimini Hemen İncelemek İçin Tıklayınız

Yorum yapın