Yaşam Koçluğu Eğitimi Nasıl Alınır?

Bu yazımızı okumadan yaşam koçluğu eğitimi almayın! Yaşam koçluğu eğitimi nasıl alınır merak edenlerin aklındaki soruları yanıtladık. Hemen başlayalım!

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nasıl Alınır? Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğitim hizmeti almak kolay değil. Bunu finansal açıdan söylemiyorum, bir eğitim alıp o eğitime başladığınızda paradan daha fazlasını bedel olarak veriyorsunuz; zamanınızı ve enerjinizi. Bu yüzden doğru eğitimi seçmek gerçekten önemli. Peki, nelere dikkat edersek yanlış bir eğitim tercihi yapmanın önüne geçebiliriz? Yaşam koçluğu eğitimi nasıl alınır? Hangi adımları atmamız gerekiyor? Şimdi inceleyelim.

  • Eğitim Alacağınız Kurumla İletişime Geçin: İletişim çok önemli, sözlü veya yazılı yolla (telefonla, yüzyüze ya da e-posta yoluyla) yaşam koçluğu eğitim merkezleri ile iletişime geçin. Eğer aradığınız halde ulaşamadıysanız e-posta yollayın ve bir süre bekleyin. Aramanıza geri dönüş oluyor mu ya da e-postanıza cevap alabiliyor musunuz? Eğer iletişim kuramıyorsanız bir sorun yaşadığınızda çözüm bulmanız için yönergeler oluşturup oluşturmadıklarına bakın. Artık hiçbiri yoksa tercih etmemenizi öneririz 🙂
  • Eğitim Alacağınız Kurumu Araştırın: Eğitim kurumunun ne zamandır faaliyetlerini sürdürdüğüne bakın. Daha önce kaç kişiye ya da hangi kurumlara eğitimler verdiklerini inceleyin. Kendi alanlarıyla ilgili basında yansımaları olan çabalar sergilemişler mi inceleyin. Medyada karşılık bulan çalışmalar yapıp yapmadıklarına bakın. Tüm bunlar eğitim alacağınız kurumla ilgili riskleri azaltıcı göstergelerdir. Yıllardır eğitimler veren, çok sayıda ve farklı kurumlara eğitimler sunmuş olan bir kurum başarılı ilerleyişini devam ettirme eğiliminde olacaktır.
  • Eğitimden Faydalanma Süresini Sorun: Bazı eğitimler örgün oluyor bazılarıysa internet üzerinden. Yaşam koçluğu eğitimi almak için örgün eğitimleri inceliyorsanız zaten eğitimin günü ve saati bellidir. Ancak internet üzerinden online yaşam koçluğu eğitimi alacaksanız işler biraz değişiyor. Online eğitimleri çok farklı şekillerde sunan eğitim kurumları vardır. Kimisi belirli süre (örneğin 1 ay) erişim imkanı sağlıyor kimisi de ömür boyu erişim imkanı sağlıyor. Siz nasıl bir eğitim almak istiyorsunuz? Ömür boyu erişebileceğiniz bir yaşam koçluğu eğitimi mi istiyorsunuz? Böylece tekrar tekrar dersleri izleme şansınız mı olacak? Bu gibi konuları göz önünde bulundurarak bir tercih yapmanızı öneririz.

Yaşam Koçluğu Eğitimi Almadan Önce Başka Neler Önemlidir?

  • Sertifikayı ve Akreditasyonları İnceleyin: Eğitim kurumları genellikle eğitim bittikten sonra bir sertifika düzenlerler. Bu sertifikaların önemi yok gibi geliyor olabilir ancak bu kadar emin olmayın. Yaşam koçluğu çok açıktır ki profesyonel bir hizmettir. Ne var ki hizmetler kolay anlaşılmaz. Bir yaşam koçunun ne kadar iyi olduğunu nasıl gösterebilirsiniz? Yaşam koçu dediğiniz de elma seçer gibi seçilmez ki 🙂 Hizmetlerin soyut olması nedeniyle (gözle görülemez veya elle tutulamaz özellikleri nedeniyle) hizmetler yalnızca anlaşılabilir. Evet somut olarak hizmeti göremeyiz ancak fikir edinebiliriz. Bunu da fiziksel kanıtlar sunarak gerçekleştiririz. Sertifikalar da fiziksel kanıtlardır. Sizin için olmasa da yaşam koçluğu eğitimi alan kişiler için önem taşırlar. Bu nedenle sertifikanızı alabileceğiniz bir eğitime katılmanızı öneririz. Ayrıca, sertifikaların uluslararası geçerliliğe sahip olup olmadığını da sorun. Uluslararası akreditasyonlara sahip, dünyanın her yerinde tanınan sertifikaları tercih edin.
  • Araştırdığınız Eğitimlerin Avantajlarını ve Dezavantajlarını Listeleyin: Aslında her bir eğitim içerikleri ve kalitesi açısından kendisine özgüdür. Bu nedenle eğitimleri kıyaslamak aslında çok etik olmayabilir. Ancak bazı özellikler eğitimi satın alma kararınızı etkiler. Tabi ki ortak kriterler vardır ancak bu kriterlerin sizin için önem derecesi de değişebilir. Genel olarak yaşam koçluğu eğitimlerini alacağınız zaman göz önünde bulundurabileceğiniz önemli unsurları yukarıda da açıkladık. Şimdi yapmanız gereken sizin için önemli olan kriterleri de ekleyerek bir liste oluşturmaktır. Bu listede artılar ve eksiler görünür. Kendi kriterlerinize en uygun tercihi bu listeniz sayesinde kontrol edebilirsiniz. Böylece size en uygun seçimi yapacaksınız.

Eğer yaşam koçluğuna dair kapsamlı bir eğitim programı incelemek isterseniz tıklayınız.

Yaşam koçluğuna dair başka makaleler de okumak isterseniz bilgi bankası bölümüne göz atabilirsiniz. 🙂

Yorum yapın