Uluslararası Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam koçluğu son yıllarda yükseliş trendindeki meslekler arasında yer alıyor. Sanatçılardan işadamlarına ünlü kişilerin yaşam koçluğu hizmeti alıyor olması hem bu mesleği yapmak isteyenlerin hem de bu uzmanlıktan faydalanmak isteyenlerin sayısında bir artışa neden oldu. Özellikle Uluslararası Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi hakkında bugün sizlerle konuşmak istiyoruz.

Okumadıysanız: Yaşam Koçu Olmak İçin Gerekenleri Yaptınız Mı? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Peki herkesin dilindeki bu yaşam koçluğu denilen meslek tam olarak nedir? Kimler yaşam koçu olabilir? Yaşam koçluğundan gerçekten de para kazanmak mümkün mü?

Haydi, gelin bu sorulara birlikte cevap bulalım.

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğunu açmadan önce İngilizce’den dilimize geçen koç kelimesinin anlamını bilmekte fayda var. İngilizce “coach” kelimesi Macaristan’ın Kocs kasabasından gelir. Bu kasaba zamanında atlı taşımacılık araçlarının yapıldığı yerdi. 15. yüzyılda, Viyana ve Budapeşte arasında ticari taşımacılık da böyle sağlanmıştı. Benzerlerinden çok daha büyük ve konforlu vagon burada yapılmış ve adına da kısaca kocsi denilmişti. Kocsi Avrupa’da popüler hale gelmişti.

18. yüzyıl İngiltere’sinde kocsi kelimesinden gelen “coach” kelimesi ilk olarak eğitim alanında kullanıldı. Koçlar öğrencilerini hızlı ve etkin şekilde hedefe ulaştırıyor, sınavlardan geçmelerini sağlıyorlardı. Böylece koç kelimesi “bir kişiyi belli bir hedefe ulaştıran kişiler” için kullanılmaya başlandı.

Şimdi gelelim yaşam koçuna ve anlamına… Yaşam koçu, bir kişinin kendi potansiyelini bulmasına yardımcı olan ve bu sayede hayal ve hedeflerine ulaşmasını sağlayan kişidir. Potansiyelin bulunması; kişideki beceri ve yeteneklerin oraya çıkarılması, yaratıcılığın artırılması anlamına gelir.

Yaşam koçu, bir psikolog değildir; geçmişinizi deşip mevcut psikolojik sorunlarınızı çözmeye çalışmaz. Yaşam koçu, danışmanlıktan da farklıdır. Danışmanlıkta, danışman kendi deneyimlerini size aktarır ve bu deneyimler ışığında size yol gösterir. Yaşam koçu ise sizin kendi yolunuzu çizmenize destek verir.

Bir yaşam koçu ile çalışırsanız, hayatınızda neler olduğunu, hedefe giden yolda ne gibi engellerle karşılaştığınızı, karşınıza ne gibi zorluklar çıkabileceğini analiz eder. Hayalini kurduğunuz mutlu, huzurlu geleceğe giden yolda doğru rotayı belirlemenize yardımcı olur. Yaşam koçu doğru sorular sorar ve doğru teknikleri kullanarak bu soruların cevaplarını bulmanız noktasında sizi cesaretlendirir.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Koçluk, Türkiye Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından bir meslek olarak tanımlandı. Dolayısıyla Türkiye’de ilk duyduğumuzda bize “hobi” gibi gelen yaşam koçluğu artık tescilli bir meslek. Üstelik gitgide daha çok kişi yaşam koçları ile çalışmayı tercih ediyor.

İletişimi güçlü, sosyal, kendini geliştirmeye açık, iyi bir dinleyici olan, sabırlı, bilgili ve pozitif bir enerjiye sahip insanlar için yaşam koçluğu iyi bir meslek tercihidir. Bu tip özelliklere sahip kişilerin yaşam koçluğunda başarıya ulaşmaları mümkündür. Yaşam koçu olmak içinse atılabilecek en doğru adım, bu konuda iyi eğitim veren bir kurumla çalışmaktır.
Her iş ve meslekte olduğu gibi temel bilgilerin alınması, belli becerilerin kazanılması ve mevcut yeteneklerin geliştirilmesi açısından eğitimler çok değerlidir.

Uluslararası Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi

Eğer yaşam koçu olmak istiyorsanız Liderlik Okulu sizin için en doğru adres. Uluslararası Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi sayesinde bu mesleği etkin ve donanımlı şekilde yapmanız mümkün. Aslında burada anahtar kelime, donanım. Yaşam koçluğu eğitimi farklı dalları olan programdır. Dolayısıyla birçok dalda kişiye uzmanlık sağlamalıdır. Aksi halde yarım ve eksik bir eğitim ile iyi bir yaşam koçu olmak mümkün değildir.

Bizim verdiğimiz eğitim kapsamında, yaşam koçluğuna dair genel bilgilerin dışında, nefes koçluğu, fitness koçluğu, pilates koçluğu, sağlıklı besinler, aile koçluğu, yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu, eğitim koçluğu, öğrenci mentorluğu, genel koçluk eğitimlerini ayrı ayrı alma fırsatını bulacaksınız. Ve aldığınız her eğitim için de uluslararası geçerliliği olan sertifikaların da sahibi olacaksınız.

Yorum yapın