Profesyonel Koçluk

Belli bir alanda veya genel anlamda hayatını değiştirmek, daha iyi bir yaşama sahip olmak, hedeflere ulaşmak ve hayallerini gerçekleştirmek isteyenlerin yol arkadaşı “koçlar” son yıllarda ülkemizde de popüler mesleklerin başında geliyor. Bu yazımızda sizlere profesyonel koçluk nedir ondan bahsetmek istiyoruz.

Okumadıysanız koçluk teknikleri hakkında yazdığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Bugün koçluk denildiğinde akla ilk olarak yaşam koçları geliyor. Özellikle ünlü isimlerin hemen hepsinin bir yaşam koçu var. Böyle olunca da yaşam koçluğu en popüler koçluk disiplini olarak ortaya çıkıyor. Ancak koçluk sadece yaşam koçluğu ile sınırlı değil. Bir yöneticinin, öğrencinin, sporcunun ve birçok farklı meslek veya pozisyondan insanın da koçluğa ihtiyacı olabiliyor. Dolayısıyla artık dünyada ve ülkemizde birçok farklı alanda hizmet veren ve bunu da büyük bir başarı ile gerçekleştiren çok sayıda koç var.

Koçlar, hizmet verdikleri kişinin mesleği, yaşam koşulları, beklentileri ne olursa olsun tek bir hedefe yönelik çalışırlar: Kişinin belirlediği hedeflerine, arzuladığı hayallerine ulaşması için ondaki potansiyeli ortaya çıkarmak. Kişinin kendi hedeflerine ulaşması için ihtiyaç duyduğu yetenekleri geliştirmesine destek vermek.

Her geçen gün daha çok insan, hayatlarında yaratmak istedikleri değişim hedefine ulaşmak için koçların destek alıyor. Bu da koçluk mesleğine olan ilgiyi beraberinde getiriyor.

Bugün koçluk mesleğinde, tek bir alanda uzmanlaşılabileceği gibi farklı alanların bütününe hâkim olarak her ihtiyaçtan insana hizmet de verilebilmektedir. Bu kişinin kendi tercihine bağlıdır.

Örneğin, bugün sadece yaşam koçluğu hizmeti veren kişiler olduğu gibi yaşam koçluğunun yanı sıra yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu gibi farklı alanlarda da çalışan koçlar bulunmaktadır.

Profesyonellik önemli

Koçluğu bir bütün olarak algılayıp kendini birçok farklı alanda geliştiren ve her bir koçluk türünde ayrı ayrı uzmanlaşan kişiler için “profesyonel koç” tabirini kullanabiliriz.

Peki, biz de profesyonel bir koç olabilmek, bu işte başarılı olup fark yaratmak ve tabii ki bu keyifli süreçte para kazanmak için ne yapmalıyız?

Profesyonel Koçluk

Sözlük anlamına bakarsak bir iş kazanç için yapıldığında artık amatör olmaktan çıkıp profesyonel oluyorsunuz. Ancak bir diğer anlamı ile de bir işte uzmanlaşmayı, ustalaşmayı ifade ediyor profesyonellik. Bu temel bilgilerden yola çıkıp biraz da kendi deneyimlerimizden ufak bir katkı yaparsak; bir meslekte belli bir bilgi birikimi ve beceriye sahip olan, işinin uzmanı, etik kriterleri önemseyen kişiler için profesyonel sözcüğünü kullanabiliriz.

Her işte olduğu gibi koçluk mesleğinde de işin profesyoneli olabilmek önemlidir. İnsanlar kendilerine yardımcı olacak bir koç seçerken, doğal olarak o işi iyi yapacağına inandıkları kişileri tercih edeceklerdir.

Siz de o kişi olmak istiyorsanız; doğru yerdesiniz. Liderlik Okulu’nda profesyonel bir koç olmak için gereken tüm vasıflara sahip olmanızı sağlayacak eğitim programlarımız mevcut.

Nasıl Bir Eğitim Almalıyım?

Profesyonel bir koç olmanın en doğru yolu, bu mesleğin gerektirdiği beceri, bilgi ve teknikleri öğrenmektir. Bu da, iyi ve kaliteli bir eğitim ile mümkün.

Liderlik Okulu Profesyonel Koçluk Akademisi, sizler için öyle kapsamlı bir eğitim programına sahip ki, farklı disiplinlerden birçok koçluk alanında uzmanlaşmayı mümkün kılıyor. Profesyonel Koçluk Akademisi’nde yaşam koçluğundan nefes koçluğuna, fitness koçluğundan pilates koçluğuna, sağlıklı besinler eğitiminden aile koçluğuna, yönetici koçluğundan öğrenci koçluğuna, eğitim koçluğundan öğrenci mentorluğuna kadar birçok özel alanda eğitimin alarak bunları başarı ile uygulamaya başlayacaksınız. Liderlik Okulu ayrıca kendi koçluk ofisini açmak isteyenlere de bu anlamda danışmanlık hizmeti vererek bu mesleği etkin şekilde yapmak isteyenlere yol gösteriyor.

Siz de uluslararası geçerliliği olan sertifikalı eğitim programlarımızdan faydalanın, profesyonel bir koç olarak hayalini kurduğunuz mesleğe adım atın.

Yorum yapın