Koçlukta Kokteyl Partisi Etkisi

Beyninizin Önemli Olana Odaklanmasını Sağlamak

Sanırım bu konuyu anlatmanın en iyi yolu kendi yurtdışı tecrübelerim aracılığı ile olacaktır. Hikaye anlatıcısı değilim fakat sevmediğimi de söyleyemeyeceğim. Bugün size kokteyl partisi etkisi konusundan bahsedeceğim…

Bir Peyton Manning örneği vererek başlayalım.

Sezonun ilk maçıydı ve ABD’deki tatilimden Türkiye’ye dönmeden, National Football League tarihindeki en büyük oyun kurucu oyunlarından biri olan Peyton Manning başka bir NFL rekoru kırma şansını bulmuştu.

Dördüncü çeyreğin sonlarında, top kendi 22 yard çizgisindeyken, Manning kırmızı çizgiye yükseldi ve savunmayı denedi. Sonradan öğrendim ki topun yönünü kırmadan hemen önce bir şey fark etti:

Baltimore Ravens savunucuları Manning’in önünde hareket ediyorlardı, oyuna hazırlanıyorlardı, ama sonradan televizyondan da öğrendiğime göre bir şeyler doğru gelmiyordu. Oyundan sonra Manning, “bir şey gördüğünü” söyledi basına.

Baltimore havaya uçacaktı ve Manning bunu biliyordu. İleriye doğru bir adım attı, yeni bir oyun çağrısına işaret etmek için kollarını açtı ve oyuna bağırdı, “Alleeeeyy”. Broncos topu kopardı. Kuzgunlar beklendiği gibi bir sürprüz yaptı. Manning, touchdown için 78 metre koşturan geniş alıcı Demaryius Thomas’a mükemmel planlı bir pas attı. Baltimore savunucuları asla ona engel olmaya çalışmadı.

NFL rekorunu kıran Manning’in oyundaki yedinci golü oldu. Ve belki de daha etkileyiciydi, Manning’e sadece dört saniye sürdü, azarlama çizgisine adım atmak, onbir savunucunun yerini analiz etmek, kapsama alanını aradığı oyuna göre karşılaştırmak, havaya uçurmaya hazırlandıklarını fark etmek ve daha sonra yeni oyun. Bütün bunlar, sadece dört saniyede.

Peyton Manning’in bunu nasıl yapabildiğini ve sizin için önemli olan alanlarda uzmanlığı nasıl geliştirebileceğinizi konuşalım.

“Kokteyl Partisi Etkisi”

Çeşitli araştırmalarda, araştırmacılar web sitesi ziyaretçilerinin reklamlarla yüklü web sayfalarının ortak alanlarını görmezden gelmeyi öğrendiklerini göstermiştir. Pek çok durumda, okurlar sanki orada olmadığı gibi reklamlardan hemen sonra esinti. “Afiş körlüğü” olarak bilinen bu fenomen, çevrimiçi olarak daha fazla makale okurken, deneyimin önemsiz veya önemsiz parçalarını görmezden gelmeyi öğrendiğinizi söylüyor.

Bu temel fikir – bir deneyimin bir bölümüne odaklanıp diğerlerini görmezden gelebileceğiniz – seçici dikkat olarak bilinen bilişsel psikoloji kavramıdır. Ayrıca, beyninizin konuşan insanlarla dolu kalabalık bir odada dururken tek bir sohbete dikkat edebileceği fikrinin adını taşıyan “kokteyl partisi etkisi” olarak da adlandırılır. Seçici dikkat, gürültüyü filtrelemenize ve sinyale odaklanmanıza yardımcı olur.

Seçici dikkat, Peyton Manning’in Baltimore Ravens’in savunmasını anında değerlendirmesine ve oyun aramasını buna göre değiştirmesine izin veren şeydi. Manning, oyunu oynamak, muhalif savunma filmlerini incelemek ve hatalarından ders çıkarmak için binlerce saat harcadı. Spor Koçu özellikle bunun için günlerce ona koçluk yaptı.

Sonuç olarak, beyni içgüdüsel olarak neyin sinyal olduğunu ve neyin gürültü olduğunu biliyordu. Neye odaklanılacağını ve neyin göz ardı edileceğini biliyordu.

Sonuç olarak, Peyton Manning binlerce saatlik deneyime dayanan hızlı kararlar verebilir. Genç bir oyun kurucu ne olacak sorusu için bir düzine olası seçenek görse de, Manning doğru faktörlere dikkat etmek için seçici bir dikkat kullanarak birkaç seçeneğe, hatta bir seçeneğe daraltabilir.

Sonuç, başarının artması ve amatörler ile uzmanlar arasında büyük bir farkın varlığıdır.

Kenan Çağatay

Yorum yapın