Koçluk Yapmak İstiyorum

Koçluk kavramını artık duymayan kalmamıştır herhalde. Yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, yönetici koçluğu derken koçluk artık her alanda geçerli ve tercih edilen bir meslek haline geldi. Bu yazımızı koçluk yapmak istiyorum diyen herkes okumalıdır. Ayrıca okumadıysanız uzaktan yaşam koçluğu eğitimi hakkında yazdığımız yazıyı okumanızı öneririm.

Koç kavramını sıklıkla duyuyoruz duymasına da, tam olarak koçların ne iş yaptığı konusunda hala aklı karışık olanlarımız var.

O zaman bu karışıklıkları gidermek adına önce koçluk mesleğinin bir tanımını yapalım, sonra da kimler koçluktan faydalanır ve kimler koçluk mesleğini yapabilir, biraz ondan bahsedelim.

Koçların varlık amacı bir kişiyi hedeflerine ulaştırmaktır. Ancak bunu yaparken bazı değişik yöntemler kullanır. Mesela bir danışman ya da akıl hocası gibi ortaya kendisini koymaz; gelişim sürecine direkt olarak etki etmez. Koçlar sorular sorarak, bir kişinin hedeflerini kendisinin belirlemesini sağlar. Sonra yavaş yavaş kişinin kendi potansiyelini ortaya çıkartmasına yardımcı olur. Kişi, koçun yardımı ile yeteneklerini keşfeder, yaratıcı olduğu alanların farkına varır, içindeki gücü eline alır ve sonra hedefine koşar.

Günümüzde, kişisel mutluluk ve huzuru için kendini geliştirmek isteyenler artık bir yaşam koçundan destek alıyor. Yöneticiler potansiyellerini geliştirmek, daha iyi yönetmek hedefi ile koçlarla çalışıyor. Öğrenciler artık sadece ders başarısını düşünmüyor, geleceklerini de etkileyecek eğitim yolculuğuna koçlarla devam ediyor. Sporcular, daha başarılı olmak için koçlara başvuruyor.

Yani yaşımız veya mesleğimiz ne olursa olsun herkes her konuda koçların yardımına başvurabilir, koçluk hizmetinden faydalanabilir.

Kimler koçluk mesleğini yapabilir?

Günümüzde isteyen herkes koçluk mesleğini yapabilmektedir. Elbette koçların da belli özelliklere sahip olması, belli teknikleri bilmesi gerekmektedir. Koçluk mesleğinde başarılı olmak isteyenler birçok eğitimden faydalanarak kendilerini geliştirebilir ve donanımlı hale getirebilirler.

Koçluk eğitimleri, farklı alanlara yönelik spesifik eğitim programları şeklinde olabileceği gibi tüm koçluk faaliyetlerini yürütmek isteyenler için daha zengin kapsamlı eğitimler de bulunmaktadır.

Eğitimler, koçluk mesleğini yapmak, kendi koçluk şirketini kurarak insanlara birçok alanda destek vermek isteyenler için hem eğitici hem de yol gösterici özelliğe sahiptir. Eğitimler sonunda alınan sertifikalar da kişinin bu alandaki uzmanlığını ve profesyonelliğini simgelemektedir.

İyi bir eğitim programı ile başarıyı yakala

Koçluk yapmak istiyorum, diyen herkesin ilk yapması gereken şey iyi bir eğitim almaktır. Kişisel gelişim ve koçluk konularında okumak ve araştırmak elbette önemlidir ancak bu işi bir meslek olarak yapmak isteyen ve işinde başarılı olmak isteyenlerin iyi bir eğitimden geçmesi gerekmektedir.

Koçluk Yapmak İstiyorum?

Liderlik Okulu’nun uzmanlık eğitimleri arasında koçluk eğitimleri özel bir öneme sahiptir. Koçluk hedefinize ulaşmanız ve yeni mesleğinizde başarı elde etmeniz için en etkin eğitim programlarını hazırladık. Bu anlamda ülkemizde verilen en kapsamlı içeriği sizler için oluşturduk.

Seçeceğiniz herhangi bir koçluk alanında Liderlik Okulu’nun avantajlı eğitim programları sayesinde uzmanlaşabilirsiniz. Genel koçluk disiplinini ve tekniklerini öğrenebileceğiniz gibi niş koçluk alanını seçmenizde de size bu eğitimler yol gösterir.

Liderlik Okulu Koçluk Eğitimi programları sayesinde “Koç kime denir?”, “Koçlar ne iş yapar?, “Koç hangi teknikleri uygular?”, “İyi bir koç olmak hangi özelliklere sahiptir?” gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Eğitim programlarımızdan meslek olarak koçluğu seçenler, ikinci bir meslek olarak koçluğu düşünenler, kişisel gelişiminin bir parçası olarak koçluk uygulamalarını öğrenmek isteyenler, koçluk tekniklerini kullanarak iş yaşantısında başarı hedeflerine ulaşmayı arzulayan herkes yararlanabilir.

Katılımcılarımız eğitimin sonunda uluslararası geçerliliğe sahip olan sertifikalarını almaya hak kazanırlar. Uzmanlığınızın bir göstergesi olan uluslararası sertifikalarınız iş hayatınızda da sizi rakipleriniz arasında tercih nedeni yapacaktır.

Liderlik Okulu’na gelin, başarılarla dolu geçecek koçluk mesleğinize ilk adımınızı atın.

Yorum yapın