Koçluk Teknikleri Nedir?

Sorunsuz insan yoktur. Ekonomik durumu, sosyal yaşamı, ailesi, iş ortamı, kültür düzeyi, yaşı, yaşadığı coğrafya ne olursa olsun hepimiz günlük yaşamda birçok sorunla karşılaşırız. Kimi insanlar sorunlarını çözebilme becerisine sahipken, kimileri sorunlarla baş etmenin yollarını bulmakta zorluk çekebilir. İşte bugün size bu sorunların çözümünde kullanabileceğiniz koçluk teknikleri konusunu ele almak istiyoruz.

Hayatta karşılaştığımız sorunlar, engeller, yaşadığımız başarısızlıklar, hayal kırıklıkları insanların mutsuz olmasının başlıca nedenleri arasındadır. Başarısızlık ve hayal kırıklıklarının yarattığı öğrenilmiş çaresizlik durumu ise kişileri hayattan daha fazlasını beklemekten, daha fazlasını hedeflemekten, daha iyisini hayal etmekten alıkoyar.

Keşkeler ise bizi daraltan bir başka sıkıntılı düşünce ortamıdır. Geçmişte şunu şöyle yapsaydık belki de bugün her şey daha iyi olurdu, gibi düşünceler bizi ileri değil geriye götürür.

Hepimiz daha iyi bir hayata sahip olmak, iş, aile, aşk ve sosyal yaşantımızda daha mutlu, daha başarılı olmak isteriz. Sorunların üstesinden gelebilen, engelleri aşabilen, geçmişte takılı kalmak yerine bugüne odaklanan, kendini geliştiren, hedefler koyan, kendine inanan ve kabuğunu kırmak için çaba gösteren herkes daha iyi koşulları kendisi için yaratabilir. Yani kısacası, içinde var olan potansiyeli ortaya çıkartan kişi, hedef ve hayallerine ulaşabilir.

Yazması da söylemesi kadar kolay ama uygulaması zor bir iştir bu. Koçluk denilen mesleğin de ortaya çıkmasının nedeni, kolay görünüp de bir türlü başarılamayan işlerin üstesinden gelme yollarını bulmaktır.

Koçlar nasıl çalışır?

Her mesleğin bir çalışma sistemi, prensibi vardır. Bu, koçluk için de geçerlidir. Koçluk, danışan kişiyi hedeflerine ulaştıracak tüm bilgi ve becerilerin öğrenme sürecini çeşitli metotlarla desteklemektir.

Koçluk teknikleri denilince akla ilk gelen yöntem, soru sorma tekniğidir. Günümüzde koçların en yaygın olarak kullandığı bu teknik gerçek anlamda ustalık gerektirir. Her şeyden önce, koçlar kendisine danışan kişileri yönlendirmeye, onlara ders vermeye çalışmaz. Ve kişiyi asla yargılamazlar. Bu nedenle sorulan sorular yönlendirici veya eleştirel olmamalıdır. Kişi bu sorular sayesinde kendisi ile ilgili düşünmeli, etki veya yönlendirme altında kalmadan kendi kararlarını vermeli, kendi yargılarını kendi koymalı, kendi doğrularını ve yanlışlarını kendisi belirlemelidir.

Koçların Hedefleri

Koçun hedefi, sizin problemlerinizin çözülmesi ve nihayetinde hedefinize ulaşmanızdır. Her koçun hedefe ulaşma noktasında kullandığı teknikler farklı olabilir. Örneğin soru sorma tekniği 5N1K tekniği ile birleştirilebilir. Bu teknik aslen, gazetecilikte kullanılır ve Ne, Nerede, Ne zaman, Niçin, Nasıl, Kim sorularını ifade eder. Nasıl ki bir haberin her yönü ile yazılabilmesi için bu soruların her birinin cevaplanması gerekir; bir problemin her yönü ile ortaya konulabilmesi için de aynı soru tekniği kullanılabilir. Bu teknikte amaç kişinin çözüme ulaşabilmesi için tüm bilgilerin ortaya çıkarılmasıdır.

Koçluk teknikleri arasında Artı-Eksi-İlginç tekniği de sayılabilir. Bu teknikte kişi herhangi bir olay veya sorun ile ilgili olumlu düşüncelerini artı başlığı altında, olumsuz duygu ve düşüncelerini eksi başlığında, olumlu veya olumsuz olmayan izlenim, gözlem ve fikirlerini de ilginç başlığı altında değerlendirir. Olayın böyle listelenmesi kişinin farklı bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olur. Yeni bir bakış açısı yeni çözüm yollarının da bulunmasını destekler.

Koçluk Teknikleri Nasıl Öğrenilir?

Koçluk tekniklerinden bazılarını yukarıda saydık ancak koçların kendilerine danışan kişileri hedeflerine ulaştırmada kullandığı daha birçok yol ve metot vardır.

Koçluk teknikleri en iyi ve doğru şekilde Koçluk Eğitimi alınarak öğrenilir. Liderlik Okulu, bu alanda Türkiye’nin en kapsamlı ve başarı garantili eğitimini katılımcılarına sunmaktadır.

İyi bir koç olmak, koçluk tekniklerini doğru şekilde kullanmak istiyorsanız sizi de Liderlik Okulu’na bekliyoruz.

Yaşam Koçu Olmak ister misiniz? Buradan özel programımız inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın