Hayat Koçluğu Eğitimi

Günümüz karmaşık dünyasında yaşamlarımızın daha da zorlu hale gelmesi ve hayat şartlarının bizi daha stresli bir döneme taşımasıyla hepimiz bir mücadele içerisine girdik. Sorunlarımızla baş edemez ve kendimizi geliştiremez olduk. İşte burada imdadımıza koçluk yetişti. Özellikle hayat koçluğu eğitimi almış koçlar bu yaşam mücadelesinde bizim için önemli birer destekçi hale geldi.

Hayat Koçu Kimdir?

Hayat koçları özellikle bireylerin ya da grupların hedeflerine ulaşmalarında onlara yardımcı olan önemli katalizörlerdir. Hayat koçları aslında önemli birer yol arkadaşıdır. Gerektiğinde rutini sorgulayan ve değiştirilmesine vesile olan bir yol arkadaşı. Hayat koçu bir diğer adıyla yaşam koçudur. Bazen hayat koçu deriz onlara bazen de yaşam koçu. Bir çok kişi kendi söylemini tercih ediyor bu alanda ikisi de doğru ikisi de kullanılabilir. Burada önemli olan yapılan iştir, sıfat değildir.

Hayat Koçluğu Eğitimi Nasıl Alınır?

Aslında hayat koçları öncelikle iyi bir koçluk eğitimi almış kişilerdir. Bununla birlikte tecrübe de yaşam koçluğu süreci için çok önemlidir. Günümüzde tabiki bu hayat koçluğu meşhur bir hale geldiği için bir çok kişi bu alanda eğitimler vermeye başlamıştır. 

Bununla birlikte koçluk içerisinde yepyeni çeşitli koçluk disiplinleri oluşmuş ve bu alandaki eğitimler bir çok farklı disiplini de içerecek şekilde farklı formatlara dönüşmüştür. 

Hayat koçları aslında hayatımızın içerisinde yani hayatın gerçeğinde var olan kişilerdir. Her zaman çevremizde bulunan insanlarda bir bakıma bizlere hayat koçluğu yapmaktadırlar. Günümüzde bu alanın çok popüler olmasının altında yine bu gibi sebepler yatmaktadır. Hatta başarılı insanların bir çoğunun çevresinde bu tarzda başarılı birer yardımcı dostu arkadaşı ya da eşinin olduğunu söyleyebilirim.

İşte bu nedenle talebi çok çeşitli olan koçluk sürecine başlamak için sadece yetenekli olmak yetmez. Sonuç itibariyle koçluk bir disiplin ve teknikler bütünüdür. Bu teknikleri öğrenerek bu disiplin içerisinde başarılı olmak gerekir.

Hayat Koçu Ne iş Yapar?

Hayat koçlarının öncelikli görevi danışanlarının problemlerini çözmelerinde onların hedeflerine ulaşamalarında onlara yardımcı olmaktır. Bu yardım tabiki koçluk teknikleri ile olmaktadır. Çeşitli koçluk araçlarını kullanarak yaşamlarında onlara yardımcı olurlar. Hayat koçları potansiyellerle ilgilenir. Kişinin olayları ve sorunlarını kendilerinin çözmesi adına ona sorular sorarak onları çözüme götürür.

Hayat Koçluğu Bir Meslek Midir?

Koçluk bilindiği üzere günümüzde mesleki yeterlilik kurumu tarafından bir meslek olarak tanınmıştır. Kendine özfü standartları ve yeterlilik kriterleri bulunmaktadır. Bu nedenle koçluk bir meslektir. Bu konuda negatif görüşler bulunsa da bu bir anlam ifade etmemektedir. Her popüler meslek için eleştiriler ve bu tarz görüşler bulunmaktadır. Ne de olsa meyve veren ağaç taşlanacaktır.

Koçluk Yapmak Değil Önemli Olan Başarılı Bir Koç Olmak

Aslında her meslekte olduğu gibi koçlukta da önemli olan başarılı bir koç olmaktır. Örneğin iyi doktor olmak, iyi avukat olmak her zaman farklıdır. Her avukat her doktor için aynı şeyi söyleyemiyorsak aynı şekilde koçluk için de aynı şeyi söyleyemeyiz. Çürük elmaların olması normal ama bizim elimizden gelense şu olacaktır; daha başarılı ve en iyisi olmak.

En İyi Koç Nasıl Olunur?

En iyi olmanın yolu kesinlikle kendini geliştirmekten geçer. Kişinin kendini geliştirmesi hayatı için ne kadar önemliyse mesleği için de o kadar faydalıdır. İyi bir koç kendini iyi yetiştirmelidir. Başarılı bir koç sürekli kitap okumalı ve danışan tecrübe sayısını artırmalıdır. Bunun için gerekirse çeşitli sivil toplum koçluk çalışmalarına ücretsiz katılmalı ve yardıma ihtiyacı olan kişilere ücretsiz koçluk hizmeti vermelidir. Ne kadar çok danışan vakası olursa o kadar başarılı olacaktır koç.

İyi Bir Hayat Koçluğu Eğitimi Alın

Son olarak iyi bir hayat koçluğu eğitimi almanızı öneririm. Özellikle şu an piyasa da bu konuda yetersizlik görüyorum. Bu nedenle eğitiminizi seçerken dikkat edin ve bu alanda çalışmalarınızı buna göre değerlendirin. Bu noktada yardım almak isterseniz Liderlik Okulu Koçluk Eğitimi danışmanı Zeynep hanımdan bilgi alabilirsiniz. (Zeynep Korucan – 05325544460) Size özellikle yaşam koçluğu eğitimleri konusunda yardımcı olacaktır.

Kendinize Çok İyi Bakın…

Yorum yapın